Podívejte se na procesy novou optikou
„To nejpodstatnější na celé transformaci je přístup. Aby se lidé nedívali lidé jen na současný proces, ale aby se přemýšlelo nad tím, co se dá plně zautomatizovat. Protože to je dnes nejdražší a to je také to, na co vaši tržní vyzyvatelé budou útočit jako první. Typickým příkladem jsou všechny systémy na pořizování dat, které se neustále pořizují ručně. Smyslem digitální transformace je, aby tuhle rutinní práci udělal stroj. Aby všechno běželo, aby lidská práce směřovala tam, kde dává opravdu smysl. Digitální transformace spočívá v tom, že využíváte nových technologií a zároveň se díváte na měnící se procesy. Proč by 20 procent lidí mělo dělat pořád dokola naprosto rutinní procesy, když jsme schopni to stroj naučit za tři týdny a ten to pak bude už napořád dělat s téměř stoprocentní spolehlivostí a v režimu 24/7,“ pokládá řečnickou otázku muž, který vede enterprise business unit AUTOCONTU.
„Děláme přitom i na projektech, kdy se s informačním systémem vůbec nehýbe. U jednoho zákazníka jsme neimplementovali jedinou technologii. Jen jsme vzali všechna data z obchodu, provozu, objednání, ze strojů a nad tím jsme spustili pokročilou analytiku, která začala dávat určité informace do souvislostí. Na základě toho jsme vytvořili systém, který se průběžně učí a dává lidem nejrůznější aktuální informace. Vytvořili jsme systém nad datovým modelem fabriky, který v každodenní praxi šetří desítky tisíc denně. Třeba jen tím, že je schopný včas upozornit na to, že pokud nastanou určité dvě situace souběžně, je pravděpodobné, že nedokončíte zakázku v termínu. Systém proto navádí lidi – běž tamhle a udělej tohle, aby tahle skutečnost nenastala,“ říká Jaroslav Biolek.
Prostě někde začněte
Podle Jaroslava Biolka není transformace vždy o velkém nebo rozsáhlém projektu. Je o chuti se do toho pustit, a prostě začít. „Mnoho firem si na základě impulsů z trhu řeklo, vyvineme vlastní aplikace a nainvestovaly do toho miliony. Výsledek ale byl, že to nefungovalo. Transformace je o změně myšlení a schopnosti využívat knowhow z praxe ve svůj prospěch. Je lepší si vzít malý kousek a začít. Vybrat nejpalčivější proces, který vás pálí, změnit jej a ověřit si, že vše v praxi funguje. A pak vzít další a postupně tedy začít věci měnit. Dnešní technologie naštěstí už dokážou pracovat tak, že se tyhle změny běžných uživatelů vůbec nedotknou. Jsem přesvědčen, že když uvidíte výsledky jedné části transformace, budete mít chuť se bezprostředně potom pustit do dalších projektů,“ uzavírá Jaroslav Biolek.